Etusivu » Tuotteet » Teräsputket ja -putket » API 5L-linjaputki

Mustat hiiliteräksen linjaputket avoimilla vinotyöstetyillä päillä

API 5L -linjaputkien valmistaja

Saumattomat ja hitsatut linjaputket tukkukauppaan ja putkilinjojen tilauksiin

Toimitamme Kiinasta API 5L -hiiliteräksisiä linjaputkia suunniteltuihin putkilinjaprojekteihin ja tukkukauppatilauksiin. Alla olevat vaihtoehdot kattavat kaikki neljä valmistustapaa (saumaton ja hitsattu) luokalle B sekä luokkakohtaiset X52- ja X65-LSAW-vaihtoehdot. Jokainen tarjous sisältää luokan, tuotantospesifikaation (PSL), valmistustavan ja mitat yhdessä.

Putkia putkilinjojen rakentamiseen ja liitostilauksiin

Tarjoamme linjaputkia määritellyn luokan, tuotantospesifikaation (PSL) ja valmistustavan mukaisesti. Liitostilaukset ja sekoitetut jakelijatilaukset säilyttävät omat mitat, valmiit pituudet ja eräviitteet.

Öljy- ja kaasulinjaputket

Keräys- ja siirtolinjoissa projektin eritelmät määrittävät teräsluokan, seinämänpaksuuden ja hyväksytyn putkenvalmistusmenetelmän. Saumattomat ja pitkittäisesti hitsatut putket soveltuvat eri kokoluokkiin; spiraalihitsatut putket tarjoavat lisäksi suurempia halkaisijoita, jos projekti sallii sen. Tarjouksemme noudattaa hyväksyttyä materiaalialuetta.

Keräyslinjat · Siirtolinjat · Putkilinjojen laajennukset

Putkia liitostilauksiin ja jakelijatilauksiin

Liitostilaus voi vaatia vain muutamia kokoja, mutta niiden on silti täsmättävä määriteltyyn luokkaan, seinämänpaksuuteen ja hitsausvalmiuteen. Jakelijatilaukset koostuvat usein useista eri kokoisista putkista eri asiakkaille. Pidämällä jokaisen tilausrivin tuotantospesifikaatio (PSL), pituus ja pinnankäsittely näkyvissä estetään ulkonäöltään samankaltaisen putken käsitteleminen vaihtoehtoisena tuotteena.

Putkilinjojen liitostilaukset · Valmistustarvikkeet · Tukkukaupan putkitalaukset

API 5L -luokat, PSL ja koot

TuoteToimitusalue
TuoteHiiliteräksisiä linjaputkia tilattuun API 5L -spesifikaatioon
ValmistustavatSaumaton (SMLS), ERW/HFW, LSAW ja SSAW
LuokkavaihtoehdotLuokka B kaikille neljälle valmistustavalle alla; X52- ja X65-LSAW-vaihtoehdot; muut yhdistelmät erillisellä pyynnöllä
Tuotteen spesifikaatiotasoPSL 1 tai PSL 2 ostopyynnössä määritellyn mukaisesti
Alla olevat saumattomat vaihtoehdotHalkaisija × seinämä: 60,3 × 7,1, 88,9 × 7,6 ja 101,6 × 8,1 mm
Alla olevat ERW-vaihtoehdotHalkaisija × seinämä: 60,3 × 3,9, 88,9 × 5,5 ja 114,3 × 4,8 mm
Alla olevat SAW-vaihtoehdotSSAW: halkaisijat 219,1, 323,9 ja 508 mm; LSAW: katalogihalkaisijat 16, 20 ja 24 tuumaa
Pituusvaihtoehdot6 m, 12 m tai määritelty erikoispituus
Putken päätTasatut tai viistot päät; valmistusmuoto ilmoitetaan tilauksessa
Ulkoisen pinnan käsittelyRaakapinta tai musta pinta; FBE-, 3PE- tai 3PP-pinnoite riippuen putken ja projektin eritelmistä
TarkastusasiakirjatMateriaali- ja testitiedot liitetään tilattuun luokkaan, tuotantospesifikaatioon (PSL) ja lämpöön tai erään
OstoperusteAPI 5L -painos, projektin lisäykset ja hyväksyntäasiakirjat, jotka on lueteltu tilauksessa

Jokainen rivi yhdistää valmistustavan, luokan, ulkohalkaisijan ja seinämänpaksuuden. Ostoriviin lisätään PSL, toimitustila ja projektin lisäykset; taulukko antaa mitat, ei käyttöpaineen arvoja.

API 5L -putkien kokovalinnat

Saumattomien ja ERW-putkien tuumamittasuureet ovat katalogeista otettuja todellisia ulkohalkaisijoita. SSAW-tuumamittasuureet ovat metrisiä muunnoksia, jotka on pyöristetty kolmeen desimaaliin. LSAW-sarjassa säilytetään sekä katalogin pyöristetyt metriset arvot että tuumahalkaisijat; tarkat sopimusmitat määritellään ennen tuotantoa. Seinämänpaksuudet ilmoitetaan nimellisillä millimetreillä.

Vasemmalle viivaisemalla näet kaikki sarakkeet.

Valitut API 5L -mitat valmistustavan ja luokan mukaan
ValmistustapaLuokkaULKOHALKAISIJA (mm)Ulkohalkaisija (tuuma)SEINÄMÄN PAKSUUS (mm)
SMLSB60.32.3757.1
SMLSB88.93.5007.6
SMLSB101.64.0008.1
ERW/HFWB60.32.3753.9
ERW/HFWB88.93.5005.5
ERW/HFWB114.34.5004.8
SSAWB219.18.6266.0
SSAWB323.912.7528.0
SSAWB508.020.00010.0
LSAWB406166.0–14.0
LSAWX52508206.0–14.0
LSAWX65610246.0–14.5

Lisäkokoja on saatavilla tuoteryhmäkohtaisilla sivuilla alla. Vertailtaessa tuumapohjaista putkien seinämäpaksuusluokkaa (schedule) metrisen tarjouksen kanssa pidä todellinen ulkohalkaisija (OD) ja seinämäpaksuus yhdessä.

Tehtaan katalogiviitteet

Hitsaamaton putoskatalogi (PDF, s. 7–10) ERW-putoskatalogi (PDF, s. 5–8) SAW-putoskatalogi (PDF, s. 2 ja 5)

Hitsaamattomien hiiliteräspuutten lisäksi tämän linjaputkivalinnan ulkopuolella katso Saumaton hiiliteräsputki.

Putken päät ja suojakäsitteet

Putkeen voidaan sisällyttää tasapäät tai viistopäät sekä määritelty suojakäsite. Pääntyöstö, suojakäsite ja hitsausleikkaus (cutback) hinnoitellaan erillisinä postein.

Päät sovitettu hitsausteknisiiin vaatimuksiin

Tasapäät ovat saatavilla tehtaalla tapahtuvaa valmistusta varten. Viistopäät noudattavat hitsausteknistä piirrustusta, ja niissä tarkastetaan viiston kulma, juuritaso ja valmiin pään tila.

Tasapäät tai viistopäät
Tilausrivillä ilmoitetaan päätyyppi, jotta raakaputki ja hitsaukseen valmistettu putki hinnoitellaan samalla perusteella.
Tilattavat pituudet
Katalogissa on saatavilla 6 m ja 12 m pituisia putkia sekä erikoispituudet. Tarkka 40 ft pituus on 12,192 m, joten se on erillinen pyyntö 12 m putkista.
Päänsuojaus
Päiden suojaamiseen käytetään kappeja tai muuta sovittua suojaa, jotta valmistetut päät pysyvät erossa suorasta käsittelystä lähetystä varten.

Asennuskohdekohtaiset suojakäsitteet

FBE, kolmikerroksinen polyeteeni (3PE) ja kolmikerroksinen polypropyleeni (3PP) ovat eri suojakäsitteen määrittelyjä. Tilauksessa ilmoitetaan käsitteensysteemi, vaadittu paksuus, päänpäässä tehtävä leikkaus (cutback) ja hyväksyntätestit. Suojaamaton tai mustaksi maalattu toimitus on edelleen mahdollinen vaihtoehto, jos suojakäsite tehdään muualla.

Suojaamaton tai mustaksi maalattu pinta
Tarjottu pinnanlaatu perustuu seuraavaan käsittelyyn, mukaan lukien mahdolliset rajoitukset väliaikaisen suojaojanteen tai lakkan käytölle ennen suojakäsitteen tekemistä.
FBE, 3PE tai 3PP
Suojakäsitteen vaatimukset arvioidaan putken koon ja asennusspesifikaation perusteella. Väri yksin ei määritä suojakäsitteen järjestelmää eikä sen hyväksyntäkriteerejä.
Kenttäliitoksen leikkaukset (cutbacks)
Suojaamattomien päiden pituudet on mitattava siten, että ne mahdollistavat määritellyn hitsauksen ja kenttäliitoksen suojakäsitteen tekemisen. Nämä mitat on merkitty suojakäsitteen ohjeisiin ennen putken käsittelyä.

Tarkastus putkitilausta vastaan

Tarkastukset ja asiakirjat noudattavat määriteltyä laitosta, luokkaa, PSL:tä ja projektikohtaisia lisäyksiä. Materiaali-, putkitestaus- ja suojakäsitteentarkastusasiakirjat liittävät toimitetun erän.

Jäljitettävyys putkien valmistuksen aikana

Valmistusasiakirjoissa ilmoitetaan, onko putki hitsaamaton, HFW-, pituussuuntainen SAW- tai spiraalinen SAW-putki. Lämpötila- tai eräviitteet yhdistävät materiaalin sen testiasiakirjoihin ja lopulliseen tunnistukseen. Sekalaisen kokoluokan tilauksessa nämä viitteet pysyvät erillisinä, vaikka putket kuuluisivatkin samaan luokkaan.

Mitat, testit ja lopullinen hyväksyntä

Ulkohalkaisija (OD), seinämäpaksuus, pituus ja päät tarkastetaan niiden tilattujen toleranssien mukaisesti. Painetestin ja soveltuvien epätuhoavien testien asiakirjat ilmoittavat menetelmän ja hyväksyntäperusteen, mikä mahdollistaa ostajan erottaa valmistushyväksynnän putkilinjan suunnittelupaineesta.

Kemiallinen koostumus ja mekaaniset tulokset

Materiaali-asiakirjoissa ilmoitetaan luokka ja sen lämpötila- tai eräkohtaiset vaaditut testitulokset, mukaan lukien mahdolliset projektikohtaiset hyväksyntärajat.

Hitsaus- ja putken rungon tarkastus

Hitsaus- ja putken rungon tarkastukseen käytetään valmistusmenetelmän, PSL:n ja tilausspesifikaation vaatimaa menetelmää ja kattavuutta.

Tarkastuspisteet ja odotuspisteet

Ostajan tai kolmannen osapuolen tarkastuspisteet sovitaan ennen tuotannon aloittamista, jotta kyseinen toimenpide voidaan esittää hyväksyttäväksi vaaditulla vaiheella.

Lähetystä koskevat asiakirjat

Lopullisessa asiakirjaluettelossa materiaalitodistukset ja vaaditut tarkastusasiakirjat liitetään putkien tunnistetietoihin ja pakkausluetteloon. Suojakäsitteentarkastusasiakirjat muodostavat erillisen osan asiakirjapaketista, kun tilataan suojakäsitteellä varustettuja putkia.

Linjaputkien pakkaus ja vientitarjoukset

Pienempien putkien ryhmittely ja suurempien putkien käsittely

Pienempiä putkia voidaan ryhmitellä nauhoitettuihin ryhmiin, kun taas suurempia suojakäsitteellä varustettuja putkia tarvitaan sopivaa yksittäistä tukea ja kiinnitystä. Pakkaus erottaa eri koot ja luokat sekä suojaa tilatut päät. Suojakäsitteellä varustettujen pintojen tukipisteiden on myös vältettävä suoraa teräs-teräs-kosketusta.

Kappalemäärä, pituus ja tunnistus

Pakkausluettelossa ilmoitetaan toimitetut koot, pituudet ja määrät sekä vastaavat ryhmä- tai putkiviitteet. Kiinteät pituudet ja mahdollinen sovittu pituusjakautuma näkyvät selvästi, jotta vastaanottavan henkilökunnan on mahdollista tarkistaa lähetys tilausaikataulun kanssa.

Tuotanto, suojakäsite ja kuljetusaika

Toimitusaikataulu riippuu valitusta valmistusmenetelmästä, määrästä, suojakäsitteestä ja tarkastusvaiheista. Tarkastuspisteet ja suojakäsitteen hyväksyntä voivat vaikuttaa toimituspäivään. Tarjouksemme ilmoittaa tuotanto- ja toimitusperustan koko tilaukselle.

Vertaa kokonaistoimitushintaa

Tarjous erottaa putken, viistotyön, suojakäsitteen, lisätarkastukset ja vientipakkauksen. Toimitusehto ja nimetty määränpää määrittelevät sisällytettävän kuljetuksen.

API 5L -tilauskysymykset

Kattaaako PSL 2 automaattisesti happamat käyttöolosuhteet?

Happamapalveluun tarkoitetut hankinnat lisäävät putkitilausan määritellyn materiaalin sekä HIC-/SSC-testaus- ja hyväksyntävaatimukset. Nämä vaatimukset täytyy sovittaa ehdotetun laadun ja valmistustavan kanssa; PSL 2 ei yksin määritä happamapalvelupakettia.

Mikä API 5L -painos tulisi mainita tilausasiakirjassa?

Käytä projektin vaatimaa painosta ja merkitse se tilausasiakirjaan. API julkaisi 47. painoksen 2. kesäkuuta 2026. Uuden painoksen julkaiseminen ei itsessään vahvista tietyn valssitehtaan pätevyyttä tai Monogram-lisenssiä; näiden asiakirjojen on vastattava tilauksen hyväksyntävaatimuksia.

Tekeekö sama ulkohalkaisija ERW-, LSAW- ja saumaton putken vaihtokelpoisiksi?

Ei. Jokaisella valmistustavalla on omat laatu- ja seinämäpaksuusvalintansa sekä tarkastusvaatimuksensa. Projektin eritelmän on hyväksyttävä ehdotettu valmistustapa ennen kuin se korvaa toisen tuotteen putkistossa.

Voiko API 5L -laatua B käyttää ASTM A106 -laatua B korvaavana?

Yhteinen B-luokitus ei tee eritelmiä vaihtokelpoisiksi. API 5L kattaa saumattomat ja hitsatut linjaputket; ASTM A106 on saumaton hiiliteräspuikkospesifikaatio. Korvaaminen vaatii projektin hyväksynnän, ja kaikki kaksinkertaisesti sertifioidut hankinnat vaativat asiakirjoja, jotka osoittavat noudattamisen molempiin tilattuihin eritelmiin.

Voiko pieni tilaus sisältää eri laatuja tai putkokokoja?

Kyllä. Koot ja laadut hinnoitellaan erikseen niiden määrien ja valmistuksen perusteella. Jokainen rivi ilmoittaa mahdollisen tuotantominimimäärän, kun taas lähetys voi sisältää tunnistettuja materiaalieriä.

Hanki linjaputkitarjous

Liitä putkisto, jossa on määrät ja toimituskohde. Jos putkistossa on jo määritelty laatu, PSL, valmistustapa ja pinnoite, lyhyt projektihuomautus riittää; käytämme liitettyä luetteloa yksityiskohtaisen tarjouksen laatimiseen.

METDAX
Hanki tarjous
Hae METDAX-tuotteita

Kieli

Saatte tehtaaltamme tarjouksen

Lähetä tekniset vaatimuksetne tai liitä materiaaliluettelo.

API 5L-linjaputki

Tietonanne käytetään tämän kysynnän käsittelyyn. Tietosuojakäytäntö

ruofan1901@gmail.com